Spoločnosť pre sociálnu integráciu v SR

Názory, postrehy,diskusia

Dátum
Vložil
Titulok

Re:Re:Re:Návrat pedagogiky do detských domovov

Pan Ladicky mate pravdu. Poznam tak trochu pozadie Usmevu ako dar. Fandime vam

Dátum
Vložil
Titulok

Re: Odkaz pre transformatora (J. MIKLOSKA)

Odkaz pre transformátora Mikloska, link.: https://www.youtube.com/watch?v=YgUp-fh8ALw

Dátum
Vložil
Titulok

Re:Návrat pedagogiky do detských domovov

Detske mestecko poznam aj z pohladu vnucky vychovavatelov a mozem len povedat, ze je velka skoda, ze takyto system pristupu a vychovy u nas zanikol. Deti, ktore moji stari rodicia vychovali sa doteraz navzajom stretavaju a pri roznych jubileach navstevuju uz len teda zijucu moju staru mamu hovori o tom, ze naozaj im dali zaklady do zivota nielen ako sa zaclenit do spolocnosti ale aj zdravy pristup k rodine. Moja mama a jej surodenci k chovancom pristupovali vzdy ako k vlastnym. Na detstvo, ktore som tam stravila navstevami cez prazdniny spominam s usmevom. A z pohladu stavbarky k architekture som doteraz z tohto arealu fascinovana. Snad to zaradenie medzi narodne pamiatky aspon ako tak nieco zachrani. Aj ked hlavnu pointu.

Dátum
Vložil
Titulok

REAKCIA KOMPETENTNÝCH PRIŠLA IHNEĎ...

A máme to tu..... Demokracia už na Slovensku neexistuje... Sú pošliapané ústavné práva občana.... , poukázalo na celospoločensky problém, kde v detských domovoch deti rodia deti.... Odpoveď kompetentných prišla ihneď... Podľa nich skutok sa nestal.... A podali trestne oznámenie na OZ NAŠA RODINA Detské mestečko... Za ohováranie.... Pritom ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny potvrdilo mediam, že riešili pôrody v detskom mestečku.....
DETSKÁ ombudsmanka a riaditeľka detského domova tvrdia, že pôrod detí od 15 rokov veku umiestnených v detských domovoch je úplne v poriadku, že to je bežná vec..., prosím? To v akej zvrátenej dobe žijeme? Štát vytrhne dieťa z rodiny, umiestni ho do detského domova a tu pod dohľadom odborníkov dievčatá spokojne rodia deti...a nikto nenesie zodpovednosť.... Rodičia, aj spoločnosť, je spokojná s terajším stavom a vyhláseniami kompetentných? Akú mládež si vychovávame? Nebolo by lepšie dievčatám v ich rodinách..., než v detskom domove, čo ich nechráni?

Dátum
Vložil
Titulok

Re:REAKCIA KOMPETENTNÝCH PRIŠLA IHNEĎ...

žijeme v chorej spoločnosti, ak sa toto deje...

Dátum
Vložil
Titulok

Re:REAKCIA KOMPETENTNÝCH PRIŠLA IHNEĎ...

Hrôza! Najhoršie je, že tí, čo majú maslo na hlave sa vždy snažia hodiť ho na tých druhých, ktorí ich nachytali na hruškách! A akože by to bolo, keby náš pekný a dobrý štát konal ZLO? Veď ON sa nemôže mýliť!

Dátum
Vložil
Titulok

Re:REAKCIA KOMPETENTNÝCH PRIŠLA IHNEĎ...

Na ústavne právo občana na názor, ktorý kriticky poukazuje na nedostatky, systémové chyby vo fungovaní konkrétneho detského domova a detských domovov vo všeobecnosti, s požiadavkou na nápravu, prišla odozva dotknutých v podobe trestného oznámenia za ohováranie. Pritom ide o jeden z kritizovaných dôsledkov, ktorý sa podaril transformátorom v roku 2005, aby každé dieťa malo rodinu (len slovami, ale nie skutkami) a skutočnú náhradnú rodičovskú výchovu s otcom a mamou v Detskom mestečku v Trenčíne-Zlatovciach zrušili ako socialistický prežitok. Zákonom č. 305/2005 Z.z. stanovená "profesionálna rodina" s dočasným charakterom, je legislatívny a ľudský výsmech, pretože nespĺňa žiadne atribúty rodiny! Transformátori z roku 2005 a ich terajší pokračovatelia, môžeme povedať, považujú lásku za tovar a tak sa aj k štátnym deťom pristupuje. Zo zamestnanca detského domova neoficiálne urobili „profesionálneho rodiča“ bez rodičovských práv (v zákone nie je tento pojem spomenutý, len profesionálna rodina) a tak za lásku sa nemá platiť, pretože by to bola prostitúcia. Na jednej strane je takýto zamestnanec detského domova citovo zneužívaný (nehovorím o obojstrannej psychickej traume, keď je dieťa zamestnancovi odňaté, napr. adopciou), na druhej strane zasa iný zamestnanec to môže brať len ako džob. Ten, kto privinie dieťa s láskou do náručia, pestuje ho, nemusí byť rodičom. Je milujúcim pestúnom. Farizejsky zákon č. 305/2005 Z.z., ktorý definuje profesionálnu rodinu, treba zrušiť, aby zamestnanci detského domova neboli zneužívaní ako neexistujúci "profesionálni rodičia".

Dátum
Vložil
Titulok

Re:REAKCIA KOMPETENTNÝCH PRIŠLA IHNEĎ...

pred p. Branislavom Ladickým klobúk dole, kiežby bolo viac takých ako je on Rešpekt pred ním

Dátum
Vložil
Titulok

Re:REAKCIA KOMPETENTNÝCH PRIŠLA IHNEĎ...

Ahoj Branko.
Obdivujem tvoju húževnatosť, pracovitosť, zapálenie pre vec... pripomínaš mi farárka pána Mariana Kufu zo Žakoviec. Ak nepoznáš ....nič to....vrelo doporučujem vypočuť si ho na youtube...on je tu pre všetkých, nie len pre veriacich. Je taký ....správny rebel v cirkvi....
....ale dosť už. Možno si na mňa spomenieš...volám sa Eva Vavríková, stretli sme sa na pôde SPŠ v Dubnici n/V počas organizovania basketbalu SŠ pre chlapcov a dievčatá....3-4 roky dozadu.Pracovala som v CVČ Ilava, ktoré vtedy tieto súťaže organizovalo....a tak dajak sme sa dostali aj do reči o detskom mestečku..Začínala som tam ako pomocná vychovávateľka, však trvalo to len pár meiacov lebo bolo treba vychovávateľku aj na ZŠ, krátko som pendlovala medzi školou a rodinnou bunkou a potom sa ma pán riaditeľ Chovanec pýtal, kde by som chcela pracovať....bolo treba podpísať zmluvu a tak som sa ustálila ako vychovávateľka v školskom klube. Na ZŠ počas týždňa a v piatok keď bolo treba , šla som na víkend do rodinnej bunky zastupovať. Najviac som chodila do rodiny Klabnikových .
Pôsobila som tam od 1989 do 1992 keď som šla na matersú dovolenku , a v 1998 som sa vrátila. Vtedy bolo veľa detí na škole aj v zariadení, však doba sa mení...život je v pohybe....v určitom období bolo treba zvážiť kam peniažky, či zaplatiť vychovávateľky alebo učieľov angličtiny....jazykárov, aby sa udržal počet žiakov na ZŠ . Bývalý pán riaditeľ Hegädiš mi navrhol, aby som zatiaľ počkala a prijala náhradnú pracovnú činnosť. A tak sme sa Branko možno aj stretli, upratovala som v rodinných bunkách doobedu, než deti prišli zo škôl....míňali sme sa a cez víkendy som chodila do rodinných buniek aj s mojimim synom, ktorý sa skamarátil s Vojtom asi v tvojom veku a býval v poslednej štvorke...vzadu? ....rezonujú mi mená .....Evka Zbínová so súrodencami, Anička, ktorá bývala nad zdravotným strediskom a chodila na ekonomickú, Danka Samašová so súrodencami.....vietor ma však zavial do Ilavy a mal so mnou iné plÃ
¡ny....naďalej som pracovala a pracujem s deťmi, momentálne na ZŠ v Pruskom v školskom klube.
To je zatiaľ Branko v skratke ....detské mestečko mám stále v srdiečku a stojím si za tým, že to tam bolo pre deti dobre nadstavené.

Maj sa zatiaľ Branko krásne, príjemné leto a veľa síl prajem.

PS: v detskom mestečku ma poznajú pod mojim dievčenským menom....Eva Švikruhová

Dátum
Vložil
Titulok

DETSKÁ KOMISÁRKA PREŠETRUJE

12.7.2017 o 1:18
Neviem co spravila Tomanova dobre pre deti. Snad uz konecne nieco urobi.

Dátum
Vložil
Titulok

Re:DETSKÁ KOMISÁRKA PREŠETRUJE

Dobry den p. Kolar. Cakam; ze sa nam coskoro ozvete.

Dátum
Vložil
Titulok

Re:Re:DETSKÁ KOMISÁRKA PREŠETRUJE

ŠT o 15:39
pozriem sa na to

Dátum
Vložil
Titulok

Re:Re:Re:DETSKÁ KOMISÁRKA PREŠETRUJE

Požadujem osobne stretnutie s vami pán Kollar.

Dátum
Vložil
Titulok

Detské mestečko Trenčín-Zlatovce

Výstavba Detského mestečka sa uskutočnila na 2 etapy. K 01.09.1973 bola do prevádzky uvedená 18-triedna ZŠ plus tri oddelenia školskej družiny, materská škôlka, zdravotné stredisko, školská jedáleň, viacúčelová sála, objekt vedenia Detského mestečka a 8 rodinných buniek. Telocvičňa a bazén boli dané do prevádzky v decembri 1973. Ostatné rodinné bunky boli ukončené k 01.08.1974. Prvé obsadenie manželských dvojíc bolo takéto: Rodina Štofková, Kravcová, Gregušová, Hegedušová, Krajčíková, Bazalová, Špernogová, Gubárová, Lančaričová, Lissníková, Hagarová, Slotová, Miščiková, Križanová, Jankovská, Gogorová a od roku 1975 Gomolová.

Každá rodinná bunka mala heterogénne zloženie detí, aby tu boli deti staršie a postupne aj tie menšie, obe pohlavia. V rodinných bunkách boli deti rómske i biele, boli deti mentálne v norme i mentálne retardované. Boli deti zdravé i rôzne zdravotné postihnuté, boli sociálne zaostalejšie i menej zaostalé. Boli to jednoducho deti, ktoré do umiestnenia kdesi žili. Žili však v rodinách, alebo v zbytkoch rodín, u rodičov, ktorí si titul - názov „otec“ či „matka“ obyčajne nezaslúžili, lebo všetky tieto deti boli citovo neuspokojované, sociálne významne zaostali i o niekoľko rokov pretože vo svojich biologických rodín boli hladné, nedosýtené, často dostatočne neoblečené a bité.

Systém práce, ktorý sa uplatňoval v našom Detskom mestečku (1973-2005) bol premyslený veľmi dobre. Bol inšpirovaný podla autora myšlienky a jedného zo zakladateľov detského mestečka dr. Sojku, na zásadách veľkej kresťanskej rodiny a následne sa v praxi sa plne osvedčil. O čom svedčia i výsledky výchovno-vzdelávacej práce s nami - deťmi. Pedagógovia – manželské dvojice dostali priestor pracovať s deťmi tak, aby z nich mohli vychovať ľudí s inými etickými, morálnymi vlastnosťami. V zariadení Detského mestečka boli naozaj kvalitní pedagogickí pracovníci a tak sa im aj práca v duchu darila. Vo svete bolo Detské mestečko plne uznávané a slúžilo pre mnohých ako kladný podnet, ako vzor. O tom svedčili aj slová obdivu a uznania, ktoré prišli k nám z USA, ale aj zo Švédska, Dánska, Nemecka i z ďalších štátov.

Vyjadrujem svoj názor, že Detské mestečko dôstojne stálo niekde v popredí týchto snáh pomôcť deťom, lebo systém výchovy, ktorý sa predtým uplatňoval v našom zariadený, tak zabezpečoval zvereným deťom rozvoj ich osobnosti po stránke rozumovej, etickej, sociálnej, a do značnej miery ich uspokojoval aj citovo. Nás vychovávali rodičia!!!

Niekoľko krát som napadaný za to, že obhajujem „výkladnú skriňu socializmu“, že ako Detské mestečko sme boli „nákladné zariadenie“. Treba však povedať, že výkladná skriňa socializmu je len čiernobiely pohľad neskúsených ľudí, ktorí nikdy nepracovali v Detskom mestečku a v podobných zariadeniach. Počet pracovníkoch na množstvo detí, ktoré boli u nás v MŠ, ZŠ a Detskom mestečku nebola vyššia ako v iných zariadeniach. Treba to iba prepočítať. I náklady na 1 dieťa boli určite porovnateľne s inými zariadeniami. Práca v Detskom mestečku bola určite náročná, no napriek tomu fluktuácia zamestnancov bola nízka.

Detské mestečko poznačilo fyzickú podstatu objektov, čas zanechal svoju patinu, rovnako ako inštitucionálne problémy Detského mestečka. No komplex je “fyzický i morálne zdravý", životaschopný, schopný naďalej napĺňať pôvodnú ideu: flexibilný aj pre súčasné posuny v názoroch na výchovu opustených detí.

Mgr. Branislav L A D I C K Ý

Viac tu: https://www.kozon.cz/kniha-navstev/

Dátum
Vložil
Titulok

Re: Detské mestečko Trenčín-Zlatovce

Pán Mgr. Ladický, kandidujte prosím Vás na riaditeľa Detského mestečka. Urobili ste už veľa pre Detské mestečko /knižka, vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku SR, založenie OZ a publikujete/ Ste najviac fundovaný a plus ste pedagóg vyštudovaný a v praxi robíte ako učiteľ

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Publikácie

Hejdiš, M. a kol. 1. ročník kynologicko - animoterapeutické konference Hranice, 11. února 2017. Zborník príspevkov. Trenčín : SpoSoIntE, 2017, 141 s. ISBN 978-80-89533-21-3

22.09.2017 12:31
Klikni na stiahnutie: Hejdis, M. a kol..pdf (1,8 MB)
>>

PAVLOVIČOVÁ, Anna. 2015. Humanistický integrovaný prístup v práci s ľuďmi s floridnými psychiatrickými diagnózami. Trenčín : SpoSoIntE, 2015. 152s. ISBN 978-80-89533-16-9.

06.01.2017 10:45
 
>>

PAVLOVIČOVÁ, Anna. 2015. Systém poskytovania sociálnych služieb. (Pohľad praktika).Trenčín : SpoSoIntE, 2015. 74s. ISBN 978-80-89533-17-6.

14.10.2015 12:28
Pavlovičová System socialnych sluzieb - obálka, obsah..pdf (404748)
>>

Bundzelová, Katarína - Radi, František. 2014. Príručka k písaniu záverečných prác. Trenčín : SpoSoIntE, 2014, 111 s. ISBN 978-80-89533-13-8. (Obálka a obsah)

20.09.2014 20:07
>>

Kozoň, Antonín. 2014. Základy psychológie. Trenčín : SpoSoIntE, 2014, 118 s. ISBN 978-80-895333-14-5. (Obálka a obsah)

20.09.2014 20:02
 
>>

Bundzelová, K., Radi, F. 2013. Postupy a odporúčania pri písaní záverečných prác. Trenčín : SpoSpIntE, 2013. 108 s. ISBN 978-80-89533-11-4. (Obalka a obsah)

28.11.2013 15:57
>>

Kozoň, A. 1987. Penitenciárna psychoterapia recidivistov. Liečebná výchova kriminálnej osobnosti. Bratislava : S-ZNV, 1987, 55 s.

02.10.2012 22:38
Unikátna publikácia, klikni na stiahnutie:  files.kozon.webnode.sk/200014029-12dbc13d5c/Kozo%C5%88%2C%20A.%20Penitenciarna%20psychoterapia%20recidivistov..pdf  
>>

Kozoň, A. - Hejdiš, M. a kol. 2011. Sociálna a ekonomická integrácia a dezintegrácia v bezpečnosti jedinca a spoločnosti. Trenčín : SpoSoIntE, 2011, 446 s. ISBN 978-80-89533-02-2.

18.07.2012 22:01
Klikni na stiahnutie:
>>

Nečas, S. a kol. (Ed.). 2011. Sociální, ekonomické, právní a bezpečnostní otázky současnosti. Praha : SVŠEŠ, VŠZaSP sv. Alžbety, SpoSoIntE, 2010, 600s. ISBN 978-80-86744-84-1.

18.07.2012 21:57
Klikni na stiahnutie: www.kozon.cz/news/necas-s-a-kol-ed-socialni-ekonomicke-pravni-a-bezpecnostni-otazky-soucasnosti-praha-svses-vszasp-sv-alzbety-sposointe-2010-600s-isbn-978-80-86744-84-1-/
>>

Hejdiš, M. - Kozoň, A. (Ed.). 2009. Sociálna a ekonomická núdza - bezpečnosť jedinca spoločnosti. Bratislava : Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, 2009, 555 s. ISBN 978-80-89271-63-4.

18.07.2012 21:52
Klikni na stiahnutie: www.kozon.cz/news/hejdis-m-kozon-a-ed-socialna-a-ekonimicka-nudza-bezpecnost-jedinca-spolocnosti-bratislava-vysoka-skola-zdravotnictva-a-socialnej-prace-sv-alzbety-2009-555s-isbn-978-80-89271-63-4-/
>>
1 | 2 >>

Vyhľadávanie

© 2009 Všetky práva vyhradené.