Spoločnosť pre sociálnu integráciu v SR

SMUTNÁ SPRÁVA

10.10.2017 09:44

V nedeľu 8. októbra 2017 zomrel vo veku 85 rokov zakladateľ, prvý riaditeľ Detského mestečka v Trenčíne-Zlatovciach a dlhoročný primátor mesta Trenčín ŠTEFAN REHÁK.

Pán Štefan Rehák bol členom prípravného výboru vedeckej konferencie NÁVRAT PEDAGOGIKY DO DETSKÝCH DOMOVOV AKO IMPERATÍV DOBY a odborný garant sekcie "Atribúty tradičnej rodiny vo výchove detí v Detskom mestečku". Pripravovaná konferencia sa bude poriadať aj na jeho počesť ako prejav úcty k jeho pamiatke za úspešne uvedenie do života 823 zverencov vychovávaných v atmosfére tradičnej rodiny v Detskom mestečku, kde pôsobil ako prvý riaditeľ.

Česť jeho pamiatke!

Milý Štefan,

spoznali sme sa niekedy v roku 1965 , keď si prišiel na vtedajší KNV v BA a ponúkol si, že mesto Trenčín vybuduje zariadenie pre opustené deti. V tom čase som mal za sebou prácu pre podobný cieľ v Bratislave. Človek musí mať občas aj šťastie, úlohu pre Trenčín som dostal a jedným z výsledkov bolo, že som získal priateľstvo s neobyčajným človekom, ktoré našim vekom iba narastalo na kvalite. Dnes už nie je veľa ľudí, ktorí si pamätajú, čo sme pri zrode DM spolu prežili, ale nemôžem nespomenúť skutočnosť, že si bol skutočný zakladateľ mestečka, ktoré do života vypravilo do 900 vzdelaných a kvalitných ľudí, ktorí na svoj pobyt v DM dodnes spomínajú ako na vlastnú rodinu.  Pri výbere manželských párov pre umelé rodiny si osobne navštívil desiatky záujemcov o túto prácu, priam geniálne si vybral  svojich  prvých spolupracovníkov, pre ktorých práca  v DM nebola práca, ale poslaním bez časového obmedzenia. Naše DM získalo obdiv nielen rámci našich krajín, ale obdivovalo ho aj zahraničie, ako z východu, tak zo západu. Po zmene v 1989 si prešiel na funkciu primátora Trenčína a aj z tejto pozície si dozeral na svoje dielo ako jeho otec.

Po roku 2005, keď istá profesorka jedným rozhodnutím zrušila 40 rokov fungujúci výchovný systém, si bol iniciátorom akcií za jeho obnovenie, ktorého výsledkom bolo podanie návrhu, aby bolo DM zapísané do Ústredného zoznamu národných  pamiatok. Keď som Ti chcel oznámiť, že tento akt sa dostal do výslednej fázy spracovaním nevyhnutného hodnotenia, popisu a zásad zachovania jeho celu, hovoril som s Tvojim synom, ktorý mi povedal, že si v nemocnici pre zlomenú nohu. Začal som sa báť, ale to nepomohlo.

Opustil nás človek s veľkým srdcom, s dobrotivou charizmou, ktorého prínos nebol doposiaľ ocenený, jeho skon je príliš veľká cena za možnú nápravu.

Števko zbohom, česť Tvojej pamiatke. Tvoj priateľ Peter Brtko.

 

Späť

Vyhľadávanie

© 2009 Všetky práva vyhradené.