Spoločnosť pre sociálnu integráciu v SR

Konferencia sa konala na počesť duchovných rodičov Detského mestečka – aktívnej účastníčky protinacistického a protikomunistického odboja doc.PhDr. I. D. VAŇKOVEJ, CSc., katolíckeho disidenta PhDr. J. SOJKU, CSc a prvého riaditeľa DeM pána Štefana Reháka

08.10.2017 16:44

Iva Dobromila Vaňková (přezdívaná Ivava) se narodila 5. ledna 1925 v Háji u Opavy. Nejprve navštěvovala gymnázium v Hlučíně, a když po podpisu Mnichovské dohody v roce 1938 zabrali Háj Němci, přešla do Ostravy na reálné gymnázium. V Ostravě se poprvé setkala se skautingem a ihned se stala jeho členkou. Mezi její blízké přátele patřili také Vláďa Čermák, Otto Klein či Vláďa Pach. Když nacisté roku 1940 skauting zakázali, stala se „Dobra“ členkou protinacistického odboje, v jehož rámci převážela do okupovaných a pohraničních oblastí dopisy, zprávy, letáky a jiné ilegální tiskoviny. V prosinci 1942 byla skupina odhalena a „Dobra“ byla v pouhých 16 letech podrobena brutálnímu mučení a výslechům Gestapa. Do roku 1945 prožila velice těžké období, na které nerada vzpomíná. Ani konec války nebyl veselejší. Dobromila Vaňková musela identifikovat mrtvá těla svých drahých popravených kamarádů. Po válce se i v těžkých dobách vlády komunistů věnovala skautingu. Nejprve studovala medicínu, pak přešla na pedagogiku a psychologii. V těchto oborech pracovala ještě v devadesátých letech.

Film o I.D.Vaňkovej MOJI DOBŘÍ BRATŘI vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR. Klikni:

www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=40Q0kMlTJdQ

 

Som veľmi dojatá a vďačná za to, že táto konferencia je venovaná aj na počesť môjho otca Jána Sojku, pretože jeho meno bolo počas bývalého režimu v súvislosti s detským mestečkom vymazané... a bol profesne odstavený! 
Ešte raz ďakujem organizátorom konferencie.

Tatjana Ratkošová rod. Sojková

 

Späť

Vyhľadávanie

© 2009 Všetky práva vyhradené.